Ako začať

FAQ - Často kladené otázky

1. Aký je rozdiel medzi programom a kurzom?

Program označuje tie aktivity, ktoré sa dajú bežne absolvovať viackrát, sú časovo i finančne nenáročné a poskytujú viac zážitok, než trvalo získané zručnosti alebo vedomosti. Príprava je v programe redukovaná na minimum, samozrejme s ohľadom na bezpečnosť, a hlavný dôraz je kladený na samotný ponor.

Kurz je aktivita, ktorá smeruje k trvalému osvojeniu si vedomostí a zručností, čo zaručí získanie medznárodnej potápačskej licencie. Logické je, že kurz je časovo náročnejší než programą a absolvuješ ho iba raz za život. Podobný je príklad kurzu v autoškole - kto by naň chodil dvakrát. Samozrejme, že aj to čo sa naučíš môžeš po čase zabudnúť, najmä ak sa dlhšie nepotápaš. Na opätovné nadobudnutie zabudnutého však nebudeš musieť absolvovať nový začiatočnícky kurz. Stačí malé osvieženie s inštruktorom, podobne ako kondičné jazdy v autoškole.

2. Aký je minimálny vek pre začiatok s potápaním?

Odpoveď na túto otázku závisí od toho, či chcem absolvovať program alebo kurz. Špeciálany program pre deti Bubblemaker (detský variant programu Discover Scuba Diving) má vstupnú podmienku dovŕšených 8 rokov. Pre začiatočnícky kurz kurz je to 10 rokov (PADI Junior Open Water Diver), pričom deti od 10 do 12 rokov po absolvovaní kurz obdržia licenciu, ktorá im umožňuje potápať sa len v sprievode rodiča s licenciou alebo inštruktora. Pre vekovú kategóriu 12-15 rokov platí certifikát pre potápanie len v sprievode akejkoľvek dospelej osoby s licenciou. Od 15 rokov nie su žiadne obmedzenia.

3. Čo nároky na môj zdravotný stav?

Rekreačné prístrojové potápanie je rekreačnou aktivitou a preto by bolo mylné sa domnievať, že nároky na zdravotný stav sú mimoriadne prísne. V zásade možno povedať, že priemerne zdravý človek, schopný namáhavejších fyzických aktivít, aké predstavuje takmer každý šport, je spôsobilý na potápanie. Existujú však určité obmedzenia pri ochoreniach dýchacieho alebo srdcovo-cievneho systému, ktoré môžu záujemcovi  potápanie znemožniť. Pred každým kurzom, či programom je potrebné podpísať prehlásenie o zdravotnom stave, ktoré pozostáva približne z 20 otázok. Pokiaľ na niektorú z otázok odpovieš kladne, bude potrebné aj vyjadrenie lekára, inak sa návšteva lekára pred kurzom nevyžaduje. V prípade, že si si nie istý, konzultuj vec so svojim lekárom, prípadne sa obráť priamo na nás a my ti lekára, znalého problematiky potápania, ochotne odporučíme.

4. Je potápanie drahý šport?

Býva častým omylom, že potápanie je drahý koníček. Prax je však taká, že rekreačné potápanie, podobne ako iné koníčky, má svoje náklady, no tieto rozhodne nemusia ruinovať rodinný rozpočet. Potápaniu sa venujú aktívne aj študenti, či ľudia s nižším príjmom. Výstroj môžeš vlastniť alebo si požičiavať, ľahko sú dnes už dostupné aj lacnejšie - použité veci. Rozdiel je tiež v tom, či za potápaním budeš aktívne cestovať alebo si potápaním len spestríš štandardnú dovolenku. Dôležité je však si uvedomiť, že kurz a úvodná investícia do masky a plutiev sú jednorazové vstupy, ktoré sú naozaj to najmenej, čo ťa v potápačskom živote čaká. Príklad - začiatočnícky kurz cca 350€ je úvodná jednorazová investícia, no ak sa pôjdeš potápať k moru, za každú jednu intenzívnejšiu potápačskú dovolenku minieš len na potápanie rovnakú sumu.

5. Kde prebiehajú kurzy  a kde sa dá potápať?

Základné kurzy štandardne robíme na Slovensku v Bratislave a okolí (kryté plavárne Iuventa, Slovnaft, Pasienky a pod, jazero Guláška v Senci) alebo vo vybraných turnusoch ich organizujeme aj v Egypte. Pokiaľ ste ucelená skupina, alebo máš abmíciu prihlásiť sa na individuálny  kurz, môže náš výukový tím prísť aj za tebou, nech si kdekoľvek. V rámci pôsobnosti našej cestovnej kancetárie tiež dokážeme zorganizovať kompletný zájazd aj s potápačským kurzom v rozličných kútoch sveta. Naša rada však znie - urob si kurz na Slovensku a k moru si už choď len zapotápať pre radosť. Okolie Bratislavy je najlepším  terénom na potápanie v SR - vďaka podunajskej nížine a štrkovému podložiu, ktoré filtruje spodnú vodu. Mnohé mladšie štrkoviská sú ideálnymi lokalitami, kde vďaka dobrej viditeľnosti často stretávame kapre, šťuky, sumce a iné ryby. Pokochať sa dá aj scenériami potopených stromov a trsmi vodných rastlín. Hĺbky našich jazier sú často len 5-12 m, čo predstavuje optimum pre začiatočníkov. Za exotickejším potápaním cestujeme do Chorvátska, Egypta, Indonézie, Mexika alebo iných krajín.

6. Som sám a nemám sa s kým potápať, má význam robiť si kurz samému?

Bežne sa na kurzy prihlasujú jednotlivci ale aj malé skupiny. Preto ak nedokážeš nahovoriť manžela (-ku), frajera (-ku), či iného známeho, nezúfaj a prídi na kurz sám. Tu stretneš viacej takých ako si ty a nie je problém si do budúcna vybrať "buddyho", ako sa potápačskému partnerovi slangovo hovorí. Okrem toho naše potápačské centrum organizuje pravidelné potápanie, klubové akcie a eventy ktoré sa tešia veľkej popularite a kde budeš vždy vítaný. Nemaj obavy, že nezapadneš, pretože sa nejedná o žiaden formálny klub a účastníci jednotlivých akcí bývajú sa často obmieňajú a dopĺňajú z radov nových absolventov.

7. Chcel by som dať kurz ako darček svojmu blízkemu ako prekvapenie. Dá sa to?

Pre tento prípad požiadaj o vydanie darčekového poukazu. Môže byť na meno ale aj bez mena (pre obch. partnerov a pod.) Poukaz na kurz alebo program má estetickú podobu, vytlačený je na tvrdom papieri a založený v obálke. Použiteľný je spravidla do 12 mesiacov od vystavenia a nahrádza platbu. Stčí teda, pokiaľ sa ním obdarovaný preukáže pri prihlasovaní na kurz (program).

8. Koľko je potápačských škôl, aký je medzi nimi rozdiel a ako si mám vybrať?

V regióne Bratislavy je niekoľko potápačských centier, ktoré poskytujú kompletný servis, tak ako my. T.j. obchod, školu, požičovňu i cestovnú kanceláriu a klubový život. Okrem nich sú tu kluby (najmä ako pozostatok zväzarmovských socialistických čias) a individuálni "freelance" inštruktori. Receptúra ako si vybrať tú správnu školu neexistuje, každý človek totiž vyznáva iné hodnoty a má rôzne preferencie. Náš názor, prečo si myslíme, že by si sa mal rozhodnúť pre kurz u nás ti ponúkame v samostatnej kapitole Prečo s nami.

9. Absolvujem kurz a čo ďalej?

Po ukončení základného kurzu môžeš pokračovať v potápačskom vzdelávaní kurzami pre pokročilých (vhodný najmä pre adeptov potápania v mori) alebo sa môžeš venovať potápaniu samostatne, či na klubových akciách. Častým pokračovaním sú dlhšie potápačské dovolenky pri mori, krátke 1-2 dňové akcie ako napr. potápanie na rakúskej rieke, alpských jazerách alebo príležitostné potápanie v okolí - tzv. Fundives (daily diving).

10. Koľko trvá kurz alebo program pre začiatočníkov?

Program s jedným ponorom je záležitosťou niekoľkých hodín, začiatočnícky kurz absolvuješ bežne do 7 dní, pričom výuka neprebieha každý deň. Kurz počíta aj s časovo vyťaženými, preto je jeho súčasťou samoštúdium manuálu a videa v domácich podmienkach, čo umožňuje výrazne skrátenie času stráveného v učebni. Našou snahou je maximalizovať čas strávený samotným potápaním tak, aby bol aj kurz potápačským zážitkom. Deatailnejšie sa o komponentoch kurzu dočítaš na podstránke o začiatočníckom kurze.

Nenašiel si odpoveď na svoju otázku? 

 

SPÝTAJ SA NÁS